“Okiem certyfikowanego testera” czyli wspominamy TestingCup 2013

Myślami jesteśmy już w 2014 roku, snując plany na kolejną edycję Mistrzostw. Tymczasem uczestnik TestingCup 2013 Łukasz Pardoła przesłał do nas swoją relację z tego, co wydarzyło się we wrześniu na Stadionie Narodowym. Trudno odmówić sobie tej przyjemności i nie powspominać z Łukaszem. Dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych Mistrzostwach!

“Okiem certyfikowanego testera”

We wrześniu 2013 roku miałem przyjemność być jednym z uczestników Mistrzostw Polski w Testowaniu Oprogramowania poniżej krótka relacja i refleksje którymi chciałbym się z Państwem podzielić. Było to pięknego wrześniowego poranka w przedostatni poniedziałek miesiąca. Wydawać by się mogło dzień jak co dzień, lecz dla grona szczęśliwców ten dzień nie był wcale taki zwyczajny. Wszyscy zakwalifikowani do uczestnictwa w mistrzostwach zmierzają w jedną stronę – na Stadion Narodowy w Warszawie aby przystąpić do rywalizacji o miano najlepszego testera w kraju. Wydarzenie planowo rozpoczyna się o godzinie 9.00, lecz pierwsi uczestnicy pojawili się we wczesnych godzinach rannych. Wszyscy w głębi duszy uśmiechnięci a na ich twarzach rysowało się skupienie i chęć rywalizacji. Każdy liczy, że miesiące poświęcone na przygotowywania nie pójdą na marne. W końcu można przystąpić do rywalizacji i zweryfikować swoje umiejętności z najlepszymi w kraju. Po rejestracji i weryfikacji tożsamości każdego z uczestników rozpoczyna się niewinnie od przedstawienia “grubych ryb” i zapoznania się z regulaminem, następnie uczestnikom dostarczono “jarzmo testowe”. Pozostało jeszcze tylko stworzenie i konfiguracja bazy danych i można już przystąpić do weryfikacji poprawności oprogramowania. Kibice w skupieniu obserwują uczestników i dopingują swoich faworytów. Dla każdego zawodowego testera wykrywanie defektów to chleb powszedni. Tym razem organizatorzy dostarczyli nam sporo tego chleba.

Po upłynięciu regulaminowego czasu wszyscy uczestnicy oraz ich fani udali się na wspólny posiłek. Chwila dla siebie i powrót na stadion tym razem w roli widza gdzie już czekają trenerzy z swoimi prezentacjami a wśród nich niekwestionowana gwiazda, weteran testowania w metodykach Agile z 25 letnim doświadczeniem w branży – David Evans, który na potrzeby mistrzostw pierwszy raz odwiedza nasz kraj. Po interesujących i wciągających prelekcjach pora na ogłoszenie wyników zostają wyłonieni zwycięzcy i wskazane poszczególne miejsca na podium zarówno w kategorii indywidualnej jak i drużynowej. Na szczegółowe wyniki pozostaje nam jeszcze trochę poczekać. Miejsc “na pudle” dla wszystkich nie starczyło ale też nie każdy przyjechał po zwycięstwo, niektórzy po naukę oraz weryfikację swojego obecnego poziomu i stanu wiedzy.

Dziś wiem to moje pierwsze mistrzostwa i na pewno nie ostatnie. Wiedza i doświadczenie zdobyte na Mistrzostwach Polski przyczyniło się do zdania międzynarodowego certyfikatu ISTQB i tym samym dołączenia do grona certyfikowanych testerów oprogramowania rozproszonych po całym świecie. To już koniec recenzji z TestingCup, ja udaję się szlifować formę na kolejną edycję mistrzostw która już niebawem bo w 2014 roku.

Z pozdrowieniami rozentuzjazmowany uczestnik mistrzostw – certyfikowany tester Łukasz Pardoła.