10 pytań do Magdaleny Romanowicz – zwyciężczyni zawodów indywidualnych

Magdalena Romanowicz debiutowała podczas II edycji Mistrzostw i od razu ze zdecydowaną przewagą uplasowała się na I miejscu w zawodach indywidualnych. Zgodziła się odpowiedzieć na nasze pytania.

1. Wygrałaś II Mistrzostwa Polski w Testowaniu Oprogramowania TestingCup. Jak czuje się zwycięzca?

Jestem bardzo szczęśliwa, że miałam okazję sprawdzić jak moje umiejętności wypadają na tle innych profesjonalnych testerów pod presją czasu i na pewno to wydarzenie będzie zawsze dla mnie jednym z najlepszych wspomnień do których warto wracać 🙂

2. Z jakim nastawieniem jechałaś na Mistrzostwa? Spodziewałaś się takiego sukcesu?

Jest to dosyć ciekawa sytuacja, ponieważ zapisałam się na mistrzostwa z założeniem, że muszę je wygrać, aby udowodnić sobie, że kilka lat temu wybrałam właściwą ścieżkę zawodową. W chwili ogłoszenia wyników byłam miło zaskoczona, ponieważ rzadko jest tak, że udaje się zrealizować tego typu plan i tym samym spełnić swoje marzenie.

3. W jaki sposób przygotowywałaś się do zawodów?

Starałam się z jak największym zrozumieniem wcześniej przeczytać ogólną treść zadania podaną na stronie i regulamin. Poza tym mam za sobą już kilka lat pracy, gdzie przez większość czasu proces testowania był i jest obecny, więc miałam okazję z perspektywy różnych ról w zespole zrozumieć wagę roli testera i dobrego zaplanowania czasu na przeprowadzenie testów.

5. Opowiedz z czym miałaś najwięcej problemów podczas testów?

Największym problemem była dla mnie decyzja, kiedy skończyć testy i zacząć pisać raport, ponieważ ciągle wydawało mi się, że znalezionych błędów mogłoby być więcej.

6. Co Ci przeszkadzało podczas zawodów?

Przeszkadzało mi to, że nie mogłam przetestować całości zaimplementowanych funkcji, ale przez to trzeba było podjąć decyzję o tym, co ma najwyższy priorytet. Dodatkowym utrudnieniem, było to, że można było zgłaszać błędy wyłącznie związane bezpośrednio ze specyfikacją.

7. Co Ci się najbardziej się podobało?

Bardzo podobało mi się to, że organizatorzy zadbali o to, aby wszyscy byli oceniani sprawiedliwie (tj. prace były anonimowe dla sprawdzającego) i że do testów dostaliśmy specyfikację, ponieważ zapewniło to wszystkim równe szanse. Dodatkowo jestem pod wielkim wrażeniem organizacji i tego, że udało się tak dużą liczbę prac sprawdzić na czas. Bardzo ciekawym doświadczeniem i dużym wyzwaniem był również fakt, że aplikacja oddana do testów była w wersji ustabilizowanej tj. nie zawierała dużej liczby błędów.

8. Czy wybierasz się w przyszłym roku (bronić tytułu Mistrza) na III edycję TestingCup?

Mam takie plany, ale nie mogę w tej chwili obiecać.

9. Co zmieniłabyś w przyszłym roku na Mistrzostwach?

Całe wydarzenie było bardzo starannie zorganizowane, także myślę, że będzie dobrze jeśli taki poziom organizacji będzie utrzymany.

10. Czy sądzisz, że wygrana może jakoś wpłynąć na Twoje życie zawodowe?

 Myślę, że w jakiś sposób już wpłynęło, ponieważ zwycięstwo zostało bardzo miło przyjęte u mnie w pracy i zwiększyło mój autorytet. Na pewno jest to osiągnięcie, o którym warto wspominać chociażby w CV, bo jest to potwierdzenie umiejętności.
Dziękujemy za udzielenie wywiadu i raz jeszcze gratulujemy!