Podsumowanie konferencji

Czas na kolejne podsumowania, tym razem zebraliśmy Wasze opinie o prelekcjach, których wysłuchaliśmy podczas TestingCup 2016.
Cieszymy się, że większość prelekcji została dobrze przez Was przyjęta i wysoko oceniona w ankietach.
Najbardziej podobała Wam się prezentacja Michała Sajdaka „Testy bezpieczeństwa – teoria a praktyka”. Oceniliście ją na 4,75 w skali 1-5 (gdzie 1 to do niczego a 5 to super). Ankiety były pełne słów uznania dla wiedzy Michała i jego umiejętności prezentowania. Najczęściej pojawiającym się komentarzem było to, że podobało Wam się jak żywiołowa i praktyczna była prezentacja. Nic dziwnego, że zainteresowanych wykładem Michała było tak wielu, że trudno ich było pomieścić w sali! Dla nas jest to też nauka na przyszłość żeby na wykłady o testach bezpieczeństwa z góry rezerwować większą liczbę miejsc.
Na drugim miejscu wśród polskojęzycznych prezentacji z wysokimi ocenami 4,5/5 plasują się wykłady Sergiusza Ślosarczyka oraz Michała Stryjaka.
Co warto podkreślić, pierwsza z nich pokazywała nowy dla TestingCup temat testowania gier. Sergiusz i jego „Nieustraszeni pogromcy błędów czyli o profesjonalnym testowaniu gier video” potrafił Was zainteresować, jego prezentacja była dynamiczna i pokazywała wiele praktycznych aspektów testowania gier. Tym samym była świetnym uzupełnieniem prezentacji Przemka Wójcika z dnia poprzedniego.
Z kolei Michał zaimponował Wam osobowością i pasją w prezentowaniu, a w opinii wielu z Was „Context Driven Testing – nowa nadzieja” była prezentacją o wyjątkowej wartości merytorycznej.
Bardzo wysoko oceniliście naszego zagranicznego gościa Zegera Van Hese i jego prezentację „Testing in the Age of Distraction: the importance of (de)focus in testing” – jedną z dwóch wiodących prelekcji konferencji. Zeger z lekkością i humorem przedstawił słuchaczom wpływ dekoncentracji na pracę testera (i nie tylko) i pokazał jak ją pozytywnie wykorzystać. Prezentacja Zegera okazała się bardzo angażująca, a wielu z Was potrafiło odnieść ją nie tylko do swojej codziennej pracy, lecz także przenieść na inne aspekty życia.
Doceniliście także prezentację Adama Romana „TDT – jedyne słuszne podejście do testów”, choć wzbudziła nieco kontrowersji. Wielu z Was jeszcze przed jak i w trakcie prezentacji próbowała rozszyfrować co oznacza TDT. Prezentację możecie już zobaczyć online i jeśli nie mieliście okazji w niej uczestniczyć, wyrobić sobie własne zdanie na jej temat na temat postulatów Adama i jego Thinking Driven Testing.
Z kolei nasz drugi wiodący mówca, Shmuel Gershon – szef programowy tegorocznej konferencji EuroStar opowiadał o tym jak ważne w pracy testera jest wykonywanie na bieżąco notatek oraz zaprezentował swoje autorskie i darmowe narzędzie wspomagające ten proces. Przy okazji zaraził nas swoim humorem i pozytywną energią.
Podobało Wam się także na panelu dyskusyjnym poświęconym testowaniu gier, podczas którego mogliście zadać pytania zaproszonym przez nas ekspertom – Przemkowi Wójcikowi, Sergiuszowi Ślosarczykowi i Franciszkowi Różnowiczowi. Pytania nie miały końca i panel mógł trwać jeszcze dużo dłużej.
Najwięcej skrajnych opinii wzbudziła prezentacja wieńcząca pierwszy dzień TestingCup czyli Przemka Wójcika z CD PROJEKT RED Przemek na przykładzie znanej na całym świecie gry pokazał, że praca testera jest tak samo ważna w każdym projekcie informatycznym.
Wiedza i doświadczenie Przemka zrobiła wrażenie na części z Was, dla niektórych jednak prezentacja okazała się zbyt teoretyczna i czuliście niedosyt jeśli chodzi o praktyczne przykłady z testów „Wiedźmina 3”.
Spośród warsztatów odbywających się podczas konferencji najlepsze oceny zebrał „Git dla testerów” prowadzony przez sprawdzone trio Kamilę Kupidurę, Daniela Deca i Tomka Wierzchowskiego.

Dziękujemy wszystkim, którzy znaleźli czas na wypełnienie ankiety oraz podzielenie się z nami swoją opinią na temat doboru prelekcji w tej edycji konferencji TestingCup.
Dziękujemy także wszystkim prelegentom, którzy przyjęli nasze zaproszenie do udziału w konferencji oraz Komisji Programowej za pracę włożoną w stworzenie agendy.
Wszystkie prezentacje ukażą się online na kanale YouTube testerzy.pl. Część z nich możecie obejrzeć już teraz. Zapraszamy!